warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/dantel/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

oya

Türklerde Dantel ve Oyanın Önemi

Dantel ve oya Türk el sanatlarının kadınlarca yürütülen önemli bir koludur. Kökenleri, uygulamaları ve ürünleri farklı olan dantel ve oya ayrı ayrı gelişmiş el sanatlarındandır.

Makine örgü

Makine örgüsü fakat çok şık duruyor.

Çim Oyası

Çim oyası nedir? Çim oyası aslında oyanın zemin kısmına denir..Yeşil renkli ipten farklı motifler uygulanacak oyaların temel kısmıdır çim oyası..

Çim oyası nasıl yapılır..kalın ip üzerine oya yapacagınız tülbent yada kumaşın rengine en uygun yeşil tonundaki oya ipi ile örülür..Tülbentin 4 kenarını tamamen kaplayacak kadar örülmeden ipten çıkarılmaz..

Kanaviçe Hüzünler ...

Naftalin kokan çeyiz sandığımı açtığımda,rahmetli anamın el emeği göz nuruyla işlediği el işleri karşıladı beni büyük bir hasret ve mutlulukla...
Niyetim sadece onları temiz havayla buluşturmaktı.Sararan leke olan var mı diye bir göz atıp tekrar sandığa kapatmaktı.Ama bu defa öyle olmadı.. Konuştular benimle o güzelim kanaviçeler,danteller,etamin seccadeler,iğne oyaları... Maziden bahsettiler,beraberce yad ettik o günleri.Ne kadar da özlemişim annemi.Hayatın gailesiyle unuttuğum anılarım canlandı birden
Naftalin kokusunun ağırlığı arasında annemin kokusunu duymaya çalıştım,nafile bir çabayla...

Anket

Dantel ve Oya Sitemizi nereden duydunuz: